Preskočiť na hlavný obsah

Ako si efektívne vypestovať nové návyky?Všetci poznáme ten pocit, keď si stanovíme novoročné predsavzatia, alebo sa rozhodneme zmeniť svoje zvyky. Či už ide o pravidelné cvičenie, zdravšiu stravu alebo menej času stráveného na sociálnych sieťach, zmena návykov môže mať obrovský vplyv na naše životy. Často sa hovorí, že na vytvorenie návyku stačí 21 dní. Ale je to naozaj tak jednoduché?

Tvrdenie, že na vytvorenie návyku stačí 21 dní, má svoje korene v knihe Dr. Maxwella Maltza „Psycho-Cybernetics“, kde poznamenal, že pacienti si zvykli na zmeny po približne 21 dňoch. Avšak moderná veda naznačuje, že realita je trochu komplikovanejšia. V štúdii z roku 2009 vedená Phillippou Lally z University College London sa zistilo, že priemerne trvá až 66 dní, kým sa nové správanie stane automatickým. Toto číslo je však iba priemerom a vývoj návykov môže byť oveľa individuálnejší.

Ak chceme úspešne vypestovať nový návyk, musíme nasledovať niekoľko dôležitých krokov:

1. Stanovenie realistických vieľov
Začnite malými, konkrétnymi krokmi namiesto veľkých, nejasných cieľov. Napríklad, namiesto "budem jesť zdravšie", si stanovte cieľ "budem jesť tri porcie zeleniny denne".

2. Denná konzistencia:
Konzistentnosť je kľúčom. Dokonca aj malý denný pokrok vedie k významným zmenám v dlhodobom horizonte.

3. Vizuálna a denníková podpora:
Zaznamenávanie pokroku môže byť veľmi motivujúce. Použite aplikácie, diáre alebo nástenné plány na sledovanie vašich úspechov.

4. Začlenenie návykov do existujúcich rutín:
Spočíva v pripojení nového návyku k už existujúcej rutine. Napríklad, ak chcete začať čítať viac, skúste čítať pár strán knihy každý večer pred spaním.

5. Odmeny a sebaakceptácia:
Naučte sa oslavovať malé úspechy a byť trpezliví k sebe v prípade neúspechov.

A naviac zopár tipov....
Využitie technológie a moderných metód môže proces vytvárania návykov výrazne uľahčiť:
Existuje množstvo aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť sledovať vaše návyky a udržať vás na správnej ceste.
  
Spoločenský aspekt návykov:
 Zdieľanie vašich cieľov a pokroku so skupinou alebo na sociálnych sieťach môže poskytnúť dodatočnú motiváciu a podporu.

Mindfulness a sebapoznanie:
Praktizovanie mindfulness môže pomôcť zvýšiť vašu sebaúctu a odolnosť voči zlyhaniam.


Vytváranie nových návykov je proces, ktorý vyžaduje čas, trpezlivosť a konzistenciu. Ale s pravým prístupom a podporou je možné dosiahnuť pozoruhodnú zmenu.Skúste využiť tieto techniky a nájdite tie, ktoré vám najviac vyhovujú na vašej ceste k osobnému rastu a rozvoju.


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Pár ITčkárských/ programátorských citátov / výrokov, ktoré ma dlhé roky bavia

Pokud nepřemýšlíte pečlivě, můžete dospět k názoru, že programování spočívá v psaní příkazů programovacího jazyka. Ward Cunningham Nestrachujte se, pokud to nebude fungovat správně. Kdyby to fungovalo, byli byste bez práce Nevytvoříte skvělý software bez skvělého týmu; většina vývojářských týmů se chová jako dysfunkční rodina. Jim McCarthy Naučit se programovat nemá s navrhováním kvalitního interaktivního software nic víc společného než kurz ťukání do klávesnice s psaním básní. Pozor na chyby v tom kódu; já jsem pouze dokázal, že funguje, nezkoušel jsem ho. Donald E. Knuth. Někdy se vyplatí zůstat v pondělí doma, než zbytek týdne opravovat kód z pondělka. Ladění je dvakrát těžší než psaní kódu. Takže když napíšete kód dle svých nejlepších znalostí, pak – z definice – nejste dost schopní na to, abyste jej odladili. Brian W. Kernighan Většina z nás velmi dobře zná programátorské ctnosti. Jsou samozřejmě tři: Lenost, netrpělivost a arogance Vždy pište kód tak, j

Prestávka...

Mal som trošku dlhšiu prestávku, lebo bolo viac dôležitejších vecí ako môj blog. 3.10.2011 sa nám narodila dcérka a trošku ju neposlúchalo zdravie a tiež syn po každej návšteve škôlky končil s 1-2 tyždňovou chorobou doma. Tak som hlavne šoféroval na pohotovsť, na kontrolu a tak podobne. Nakoľko už mám silný pocit, že to najhoršie je za nami, tak dáky čas investujem aj do môho blogu. V prestávke som okrem iného dospel k záveru, že keď budem stále začínať s lekciami angličtiny od začiatku, tak sa v rozumnom čase neprehrabem ani ku stredu . Preto som prestal začínať a začal som od stredu. Nenakúpil som tentokrát ďaľšie knihy alebo CD pre začiatočníkov, či mierne pokročilých, ale objednal som si z USA CD a knihy o osobnom rozvoji, predaji, managmente, marketingu atď. v angličtine. Ráno v aute cestou do práce počúvam po anglicky to, čo ma zaujíma, cestou na obed zo sluchátok, večer cestou domov zasa v aute. Cez víkendy beriem malú v kočíku, krokomer a sluchátka a keď zaspí, tak za

40 pre mňa dôležitých citátov

Nestačí urobiť, čo je v našich silách. Niekedy musíme urobiť to, čo sa od nás požaduje. Churchil Úloha je ľahká, keď namáhavú prácu robí viacero ľudí. Homer Skúsenosť je meno, ktoré dávame naším chybám. Oscar Wilde Medzi ľuďmi nájdeme prirodzený odpor k tomu, o čom sami neuvažovali. Barnes Wallis Náhoda praje pripraveným mysliam. Louis Pasteur Mnoho nápadov sa omnoho lepšie rozvinie, keď sa prenesú do inej mysle než je tá, v ktorej sa daná myšlienka zrodila. Oliver Wendel Holmes Jr. Pokiaľ neviete kam smerujete, môžte ísť akoukoľvek cestou. Anon Človek by mal dosiahnuť ďalej, než je rozpätie paží. Na čo by potom bolo nebo ? Robert Browing Žiaden človek nenájde najlepší spôsob ako niečo robiť, pokiaľ to nerobí rád. japonské príslovie MYSLI! a vydělej peníze Napoleon Hill (Myšlením k bohatství) Mysl nemá hranic kromě těch, které sami uznáváme Napoleon Hill (Myšlením k bohatství) V každé nepřízni osudu, v každém neúspěchu a soužení je zároveň i