8. januára 2012

Prestávka...


Mal som trošku dlhšiu prestávku, lebo bolo viac dôležitejších vecí ako môj blog.

3.10.2011 sa nám narodila dcérka a trošku ju neposlúchalo zdravie a tiež syn po každej návšteve škôlky končil s 1-2 tyždňovou chorobou doma.
Tak som hlavne šoféroval na pohotovsť, na kontrolu a tak podobne.
Nakoľko už mám silný pocit, že to najhoršie je za nami, tak dáky čas investujem aj do môho blogu.

V prestávke som okrem iného dospel k záveru, že keď budem stále začínať s lekciami angličtiny od začiatku, tak sa v rozumnom čase neprehrabem ani ku stredu .
Preto som prestal začínať a začal som od stredu. Nenakúpil som tentokrát ďaľšie knihy alebo CD pre začiatočníkov, či mierne pokročilých, ale objednal som si z USA CD a knihy o osobnom rozvoji, predaji, managmente, marketingu atď. v angličtine.

Ráno v aute cestou do práce počúvam po anglicky to, čo ma zaujíma, cestou na obed zo sluchátok, večer cestou domov zasa v aute. Cez víkendy beriem malú v kočíku, krokomer a sluchátka a keď zaspí, tak zasa počúvam.
Ježíško mal dobrý nápad a tak som si kúpil diktafón, ktorý okrem zberu nápadov (keď sa nedá písať) slúži aj na poznámky k slovíčkam, ktoré nepoznám.


V prestávke som si vypestoval aj pár ďaľších dobrých návykov a daktoré som len rozvinul, ale o tom dakedy nabudúce.

Zajtra ma dcéra ďaľší kontrolný odber krvi a syn kontrolu pred utorňajšou operáciou, tak nám držte palce.

4 komentáre:

 1. U studia nových jazyků si myslím, že je důležitá pravidelnost + intenzita. Prostě co týden, nejlépe každý den se něco naučit, něco zopakovat.

  Hodně štěstí, ať dopadne dobře dceři odběr krve a synovi kontrola!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ďakujem,

  môžem s vami len súhlasiť - pravideľnosť a intenizta u mňa konečne zafungovali - aspoň ja sa cítim stále lepšie, čo sa týka angličtiny, resp všeobecne vzdelávania.

  Okrem týchto dvoch by som to ale doplnil takto.(platí nielen pre vzdelávanie)
  1. Vedieť čo chcem
  2. Nájsť dostatočne veľké/zaujímave prečo to chcem
  3. začať na 100%
  4. zvyšovať - intenzita
  5. neprestať - pravideľnosť

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tiež sa pridávam k zástancom pravidelnosti - môj učiteľ hovoril, že je lepšie venovať sa AJ radšej 15 minút každý deň ako 2 hodiny v 1 deň v týždni.

  Neviem ako ste medzičasom pokročili, ale u mňa zaberá táto forma učenia sa:
  Pustím si film alebo seriál a zoženiem si k nemu anglické titulky. Dá sa tak naučiť správna výslovnosť. V prípade potreby pauznem film a zapíšem si neznáme slovíčko.

  Okrem toho ešte patrím k tým, ktorí niekedy majú čas aj na nejaké tie PC hry - hlavne RPG žáner so zapnutými subtitles dokáže rozšíriť slovnú zásobu :)

  p.s. Trochu som sa rozpísal, ospravedlňujem sa.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ďakujem za reakciu, pokračujem.. každý deň to je skoro hodina anglického počúvania. Pozeranie s titulkami je tiež veľmi dobrá metóda, ak je zvyšný čas, tak takto pozeráme s manželkou seriály. A aby to nebolo len o počúvaní, tak pravidelne máme anglické rozhovory.. tzn bežné domáce rozhovory ale len po anhlicky.. ak nevieme slovo tak skúšame opisne.... Okrem toho, že sa nám také darí doma, tak sa nám už také podarilo aj u nás vo firme....

  OdpovedaťOdstrániť